80mm
HR8050H24B
DC Blower Fan
HR8050H24B
Copied!80x50 24V DC Blower Fan
Voltage
24VDC
Airflow
25.9CFM
Static Pressure
1334.5mmH₂O
Noise
80.1dB(A)
Speed
45000RPM
Frame Size
80mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Voltage Range | 18~26 VDC |
| Rated Current | 6.5 A |
| Rated Power | 158.4 W |
| Speed | 45000 RPM |
| Dimensions | 80x50 mm |
| Frame Material | Plastic/Aluminum (UL94V-0) |
| Operating Temp | -10 ~ +70 °C |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.