70mm
HR7020H12X
DC Blower Fan
HR7020H12X
Copied!Ø70x20 12V DC Blower Fan
Voltage
12VDC
Airflow
42.8CFM
Static Pressure
48.1mmH₂O
Noise
60.8dB(A)
Speed
9200RPM
Frame Size
70mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 12 VDC |
| Voltage Range | 7.5~13.5 VDC |
| Rated Current | 1 A |
| Rated Power | 12 W |
| Speed | 9200 RPM |
| Dimensions | Ø70x20 mm |
| Frame Material | Plastic/Aluminum (UL94V-0) |
| Operating Temp | -10 ~ +70 °C |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.