136mm
HR13628H12X
DC Axial Fan
HR13628H12X
Copied!136mm 12V DC Brushless Fan HR13628H12X
Voltage
12VDC
Airflow
70.9CFM
Static Pressure
10.6mmH₂O
Noise
46.2dB(A)
Speed
3100RPM
Frame Size
136mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 12 VDC |
| Operating Voltage Range | 7.5~13.5 VDC |
| Rated Current | 0.15 A |
| Rated Power | 1.8 W |
| Speed | 3100 RPM |
| Dimensions | Ø136×28 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Server & data center
Telecom
Industrial automation
Power electronics
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.