50mm
HR5025H24B-BType
DC Blower Fan
HR5025H24B-BType
Copied!50mm 24V DC Brushless Blower BA5025H24B (B Type)
Voltage
24VDC
Airflow
9.5CFM
Static Pressure
412.8mmH₂O
Noise
67.0dB(A)
Speed
37000RPM
Frame Size
50mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Operating Voltage Range | 5~30 VDC |
| Rated Current | 1.0 A |
| Rated Power | 24.0 W |
| Speed | 37000 RPM |
| Dimensions | 50×25 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.