120mm
HR12060HV24B-A
DC Blower Fan
HR12060HV24B-A
Copied!120mm 24V DC Brushless Blower BA12060HV24B (A Type)
Voltage
24VDC
Airflow
37.3CFM
Static Pressure
752.0mmH₂O
Noise
71.9dB(A)
Speed
15000RPM
Frame Size
120mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Operating Voltage Range | 18~26.5 VDC |
| Rated Current | 6.2 A |
| Rated Power | 148.8 W |
| Speed | 15000 RPM |
| Dimensions | 120×120×60 mm |
| Bearing | two ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.