180mm
HR18040HV24X
DC Blower Fan
HR18040HV24X
Copied!180mm 24V DC Brushless Blower HR18040HV24X
Voltage
24VDC
Airflow
115.3CFM
Static Pressure
113.4mmH₂O
Noise
70.1dB(A)
Speed
5800RPM
Frame Size
180mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Operating Voltage Range | 18~26.5 VDC |
| Rated Current | 1.85 A |
| Rated Power | 44.4 W |
| Speed | 5800 RPM |
| Dimensions | 180×180×40 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.