180mm
HR18040VH48X
DC Blower Fan
HR18040VH48X
Copied!180mm 48V DC Brushless Blower HR18040VH48X
Voltage
48VDC
Airflow
100.7CFM
Static Pressure
84.7mmH₂O
Noise
67.6dB(A)
Speed
5000RPM
Frame Size
180mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 48 VDC |
| Operating Voltage Range | 36~54 VDC |
| Rated Current | 0.625 A |
| Rated Power | 30 W |
| Speed | 5000 RPM |
| Dimensions | 180×180×40 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.