70mm
HR7050H24B
DC Blower Fan
HR7050H24B
Copied!70mm 24V DC Brushless Blower HR7050H24B
Voltage
24VDC
Airflow
18.36CFM
Static Pressure
884.75mmH₂O
Noise
70.0dB(A)
Speed
37000RPM
Frame Size
70mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Operating Voltage Range | 12~25 VDC |
| Rated Current | 3.5 A |
| Rated Power | 84 W |
| Speed | 37000 RPM |
| Dimensions | 70×65×40 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.