80mm
HR8060H24B-B
DC Blower Fan
HR8060H24B-B
Copied!80x60 24V DC Blower Fan
Voltage
24VDC
Airflow
33.7CFM
Static Pressure
1860.0mmH₂O
Noise
78.9dB(A)
Speed
52000RPM
Frame Size
80mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Voltage Range | 18~26 VDC |
| Rated Current | 9 A |
| Rated Power | 216 W |
| Speed | 52000 RPM |
| Dimensions | 80x60 mm |
| Frame Material | Plastic/Aluminum (UL94V-0) |
| Operating Temp | -10 ~ +70 °C |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.