120mm
HR-107TB
PC Case Fan
HR-107TB
Copied!Curved Breeze (Black) HR-107TB
Voltage
12VDC
Airflow
132CFM
Static Pressure
14.9mmH₂O
Noise
46.5dB(A)
Speed
4500RPM
Frame Size
120mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Dimensions | 120*120*25mm mm |
| Bearing | NSK Bearing |
| Speed | 4500 RPM±10% RPM |
| Noise | 46.5 dBA dBA |
| Airflow | 132 CFM CFM |
| Static Pressure | 14.9 H2O H2O |
| Power | 3-6w W |
| Life Expectancy | 40000 HRS/25°C HRS/25°C |
| Rated Voltage | 12V VDC |
| Rated Current | 0.55A A |
| Connector | 4Pin PWM |
| Cable Length | 41cm (Manual Measurement) CM |
| Material | PBT |
| LED Count | None |
| Warranty | 3 Years |
| Series | Series 1 - Single Fans |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
PC builds
Gaming systems
System integration
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.