40mm
HR4028VH24X
DC Axial Fan
HR4028VH24X
Copied!40mm 24V DC Brushless Fan HR4028VH24X
Voltage
24VDC
Airflow
38.5CFM
Static Pressure
163.5mmH₂O
Noise
72.2dB(A)
Speed
32000RPM
Frame Size
40mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Operating Voltage Range | 18~26.5 VDC |
| Rated Current | 1.4 A |
| Rated Power | 33.6 W |
| Speed | 32000 RPM |
| Dimensions | 40×40×28 mm |
| Bearing | two ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Server & data center
Telecom
Industrial automation
Power electronics
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.