80mm
HR8060H12B-B
DC Blower Fan
HR8060H12B-B
Copied!80mm 12V DC Brushless Blower BA8060H12B (B Type)
Voltage
12VDC
Airflow
28.6CFM
Static Pressure
1250.3mmH₂O
Noise
72.4dB(A)
Speed
43000RPM
Frame Size
80mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 12 VDC |
| Operating Voltage Range | 10~16 VDC |
| Rated Current | 11.4 A |
| Rated Power | 136.8 W |
| Speed | 43000 RPM |
| Dimensions | 80×60 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.