92mm
HR9238HD2
DC Axial Fan
HR9238HD2
Copied!92mm 24V DC Axial Fan
Voltage
24VDC
Airflow
142.0CFM
Static Pressure
28.7mmH₂O
Noise
64.3dB(A)
Speed
7200RPM
Frame Size
92mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Rated Current | 2.0 A |
| Rated Power | 48.0 W |
| Speed | 11000 RPM |
| Dimensions | 92×92×38 mm |
| Frame Material | Black PBT (UL94V-0) |
| Operating Temp | -10 ~ +70 °C |
| IP Rating | IP42 / IP55 |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Server & data center
Telecom
Industrial automation
Power electronics
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.