140mm
HR14038HV12X
DC Axial Fan
HR14038HV12X
Copied!140mm 12V DC Brushless Fan HR14038HV12X
Voltage
12VDC
Airflow
378.6CFM
Static Pressure
51.1mmH₂O
Noise
77.2dB(A)
Speed
6000RPM
Frame Size
140mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 12 VDC |
| Operating Voltage Range | 7.5~13.5 VDC |
| Rated Current | 6.0 A |
| Rated Power | 72.0 W |
| Speed | 6000 RPM |
| Dimensions | 140×140×38 mm |
| Bearing | sleeve/HY/other |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Server & data center
Telecom
Industrial automation
Power electronics
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.