80mm
HR8060H01B
DC Blower Fan
HR8060H01B
Copied!80mm 110VAC DC Brushless Blower HR8060H01B
Voltage
110VDC
Airflow
23.5CFM
Static Pressure
1364.6mmH₂O
Noise
87.7dB(A)
Speed
45000RPM
Frame Size
80mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 110 VDC |
| Operating Voltage Range | 90~130(AC) VDC |
| Rated Current | 1.7 A |
| Rated Power | 155 W |
| Speed | 45000 RPM |
| Dimensions | 80×60 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.