80mm
HR8060H02B
DC Blower Fan
HR8060H02B
Copied!80mm 220V DC Brushless Blower HR8060H02B
Voltage
220VDC
Airflow
34.2CFM
Static Pressure
1836.5mmH₂O
Noise
77.8dB(A)
Speed
52000RPM
Frame Size
80mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 220 VDC |
| Operating Voltage Range | 180~240 VDC |
| Rated Current | 1.4 A |
| Rated Power | 221 W |
| Speed | 52000 RPM |
| Dimensions | 80×60 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.