97mm
HR9733L12X
DC Blower Fan
HR9733L12X
Copied!97mm 12V DC Brushless Blower HR9733L12X
Voltage
12VDC
Airflow
36.7CFM
Static Pressure
41.79mmH₂O
Noise
56dB(A)
Speed
4500RPM
Frame Size
97mm
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Voltage | 12 VDC |
| Operating Voltage Range | 7~13.8 VDC |
| Rated Current | 0.9 A |
| Rated Power | 10.8 W |
| Speed | 4500 RPM |
| Dimensions | 97×97×33 mm |
| Bearing | ball |
Performance
Performance data measured in-house. Values may vary ±5-10% depending on system resistance.
Applications
Medical ventilators
CPAP
Laser equipment
Vacuum systems
Air cushion machines
Downloads
No downloads available for this product. Contact us for documentation.
Related Products
Need this product in volume?
Our sales engineers respond within 24 hours. MOQ from 500 pcs.